اندیشمندان روابط عمومی و ارتباطات: دکتر علی اکبر جلالی

[ad_1]


اندیشمندان روابط عمومی و ارتباطات: دکتر علی اکبر جلالی


 پدر فناوری اطلاعات ایران

4 Ways to Go Beyond the Press Release in a Post Panda World image panda bear 1113tm pic 106 300x199
 


 


علی‌اکبر جلالی در 1323 در شاهرود به دنیا آمد.

علی اکبر جلالی – مسیر ایرانیوی مدرک فوق دکترای برق از دانشگاه ویرجینیای غربی آمریکا دارد و متخصص فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) است.

دکترعلی‌اکبر جلالی، در پژوهشکده الکترونیک و دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت ایران به تدریس و تحقیق مشغول است و استاد پاره وقت دانشگاه ویرجینیای غربی نیز می‌باشد.

دکتر جلالی جزء محققان آینده‌نگر بوده و نظریه موج چهارم، عصر مجازی را برای اولین بار در دنیا مطرح کرده‌اند. ایشان تا کنون چندین پروژه ICT را در سطح ملی در زمینه‌های مختلف توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات انجام داده‌اند.

دکتر علی اکبر جلالی در طول 20سال گذشته بیشترین تلاش را برای توسعه فناوری اطلاعات و کاربردهای آن در کشور داشته است و در حوزه فرهنگ سازی این پدیده جزء افراد شاخص می‌باشند.

خدمات ارزنده او

طراحی شهر الکترونیک کیش (این پروژه در سال 1379 شروع شد و در فرهنگ سازی توسعه ICT کشور نقش مؤثری داشته و هم اکنون توسط یک شرکت ایرلندی دنبال می‌شود).

طراحی همایش جهانی شهرهای الکترونیکی و اینترنتی (این همایش با حضور 1500 نفر در اردیبهشت 1380 در جزیره کیش برگزار شد و نقطه عطفی در توسعه ICT کشور گردید).

طراحی همایش کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در روستا (در اسفند ماه 1382 با حضور 700 نفر از مدیران و کارشناسان کشور برگزار شد و آغازگر فعالیتهای ICT روستایی در کشور گردید).

طراحی اولین مرکز جامع خدمات کاربردی اینترنت در ایران، ASP (حاصل این پروژه تحقیقاتی یک کتاب تألیفی و چندین مقاله کاربردی شد؛ و منشاء راه‌اندازی ICP ها در کشور گردید).

طراحی اولین روستای اینترنتی ایران “شاهکوه” که تاکنون بیش از یک میلیون نفر از سراسر جهان از طریق وب سایت از آن بازدید کرده‌اند و اغلب رسانه‌های جهان آنرا مورد توجه قرار داده‌اند.

طراحی اولین مرکز جامع خدمات کاربردی فناوری اطلاعات و ارتباطات روستائی کشور که در پنجم خردادماه 1383 توسط رئیس قوه قضائیه بصورت مجازی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بصورت حضوری افتتاح گردید.

طراحی مقدماتی کریدور ICT شمال کشور (شامل استانهای گیلان، گلستان و مازندران).

از فعالان توسعه فرهنگ ICT در کشور، با ارائه بیش از 500 برنامه رادیو و تلویزیونی و بیش از 1200 سخنرانی علمی و ارائه دهها مقاله و مصاحبه در روزنامه‌ها و مجلات علمی کشور و در سطح بین‌المللی.

مجری سند راهبردی شهر الکترونیک مشهد با محوریت شهرداری

مجری تدوین سند راهبردی ICT روستائی کشور

مجری تدوین سند راهبردی ICT استان مازندران

مجری، تهیه و تدوین RFP سند راهبردی ICT سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران

مجری، تهیه نرم افزار آموزش مجازی ضمن خدمت دبیران کشور در وزارت آموزش و پرورشعلی اکبر جلالی – مسیر ایرانی

مشاور و ناظر تدوین سند راهبردی ICT استان قم

بانی، مشاور و طراح پروژه ملی تجهیز ده هزار روستا به دفاتر خدمات کاربردی فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح کشور

مشاور آموزش و فناوری اطلاعات بانک ملی ایران

مجری پروژه دولت الکترونیکی و پروژه کار از راه دور در شرکت فولاد مبارکه اصفهان

ارائه دهنده اولین درس مجازی بر روی شبکه اینترنت در ایران

عضو مستقل یونسکو در آموزش و فناوری منطقه آسیا و اقیانوسیه

عضو کمیته آموزش مجازی کشور

عضو هیئت مدیره انجمن ICT ایران

عضو هیأت مدیره انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی

عضو چندین انجمن علمی بین المللی و تخصصی داخلی و خارجی

عضو شورای پژوهشی آموزش و پرورش کشور

پژوهشگر و محقق نمونه سالهای 78 و 79 دانشگاه علم و صنعت ایران

پژوهشگر و محقق برتر صنعت IT کشور در سال 1382

استاد نمونه دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت ایران در سالهای 76 و 75

رتبه اول مدیریت در پژوهشکده الکترونیک دانشگاه علم و صنعت ایران سالهای 78 و 79

مؤلف و مترجم 26 کتاب در زمینه مهندسی برق و ICT که کتاب PLC ایشان مقام اول ترجمه کتاب سال 1378 را در سطح کشور را داشته است، و کتاب Reduced Order Systems ایشان به زبان انگلیسی در سال 2006 توسط انتشارات Springer در آمریکا به چاپ رسیده است و در NASA و دانشگاه های معتبر جهانبه عنوان کتاب مرجع استفاده می‌شود.

مؤلف بیش از 100 مقاله علمی ارائه شده در مجلات و کنفرانس های علمی داخلی و خارجی در حوزه مهندسی برق و کنترل و ارائه 1200 مقاله در حوزه فناوری اطلاعات

استاد راهنمای 5 دانشجوی دکترا، 40 فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد و 15 دانشجوی کارشناسی در دانشگاه علم و صنعت ایران و تعداد دیگری در سایر دانشگاه های کشور پژوهشگر نمونة دانشکده برق در سال 1382 ، 1384 و 1385 33

کسب جایزه eASIA 2007 منطقه آسیا و اقیانوسیه در نوآوری و خلاقیت در پروژه اولین مرکز ICT روستایی کشور از طرف AFACT ، سازمان ملل و یونسکو

 


 


 


 


 


 


[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *